Batoh náš každodenní – stačí si jen vybrat

batoh patagonia

Dobře, možná někdy nosíš kabelku anebo cestovní tašku (ty máme taky). Ale jinak – co je praktičtější než batoh, ve kterém zvládneš nosit těžké věci a přitom máš obě ruce volné? Nevím, jestli jeho vynálezce dostal medaili, ale určitě by si ji zasloužil.

Dnes mají batohy nepřeberné množství tvarů a velikostí přizpůsobených různým účelům.

Podle toho dělíme batohy na turistické, expediční, horolezecké, cyklistické anebo městské. Samozřejmě některé jsou univerzálnější a poslouží na běžné nošení do práce, cestování i lehčí turistiku. A všimli jste si, že městské batohy zažívají boom? Dokonce je můžete spatřit i na kancelářských hipsterech. Vláčet laptop v tašce přes rameno je přece oh so 2000‘s. Mimoto, přihrádka na laptop poslouží o víkendu na hydrovak.

Vybrat si správný batoh není žádná legrace. Mělo by ti být jasné, na co se bude používat a jak dlouho s ním budeš chodit. Měl by být jen tak velký, jak ho reálně potřebuješ, ale hlavně musí sedět, aby se výlet nezměnil v útrapy. Není nic horšího, než se prát s příliš velkým batohem, navíc člověk má tendenci do něj narvat celou skříň.

batoh topo
Univerzální Topo Rover Classic

Na pár dní stačí středně velký batoh (do 55l). Možná to zvládneš i s malým (do 35l), ale třeba mít na paměti podivný úkaz, a sice že co dáš do batohu doma, po cestě zvětší svůj objem a zpátky to už nenatlačíš. Ale výrobci o tom vědí a většina batohů má venkovní síťky na uchycení všeho, co se nevešlo dovnitř, případně to  pohodlně zvládneš připnout zvenku na různé úchyty (jako například lezecké lano). Ergonomicky tvarovaný zádový panel a bederní pás pak předejdou tomu, aby si musel po túře tři dny ležet v rámci rekonvalescence.

Patagonia používá na výrobu batohů obvykle lehký, ale mega odolný nylonový ripstop materiál s povrchovou úpravou, který stoprocentně nepromokne. U batohů Topo Design je zase použitý hrubší balistický nylon Cordura. Oba materiály vydrží celý život, dokonce prý i brutální zacházení, jaké známe z letišť. Pokud preferuješ sportovnější a oblejší design ideálně v jedné barvě, jdi do Patagonie. Pokud bys radši více barev a na dálku rozpoznatelný styl, vyber si něco z Topo. Pokud se ti líbí retro stajling, mrkni na UBB.

You Might Also Like